Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Gminy w Bogdańcu

Informacja Wójta Gminy Bogdaniec

Informacja

W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów w sprawie przywrócenia funkcjonowania żłobków i przedszkoli od dnia 6 maja br., Wójt Gminy Bogdaniec zleciła przeprowadzenie analizy potrzeb oraz możliwości bezpiecznego otwarcia placówek przedszkolnych.

Sondaż przeprowadzony przez dyrektorów szkół i przedszkoli wykazał, że korzystaniem z opieki przedszkolnej zainteresowanych jest tylko 11 rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

Po przeprowadzeniu analizy wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultacji z dyrektorami placówek oświatowych podjęta została decyzją, że przedszkola podobnie jak szkoły, pozostają zamknięte do 24 maja br.

Wytyczne GIS przewidują m.in., że opiekunowie mają zachować między sobą dystans minimalnie 1,5 m, zaś osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych na odległość bliższą niż 2 m. Dzieci z poszczególnych grup nie powinny mieć ze sobą kontaktu, a więc np. wychodzić w tym samym czasie na plac zabaw. Grupa może liczyć maksymalnie 12 dzieci, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, o dwoje dzieci więcej. Według GIS, do grupy przyporządkowani mają być Ci sami opiekunowie. Wytyczne określają też minimalną przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali – co najmniej 4 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Z sali powinny być usunięte zabawki, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki), a wykorzystywane przybory sportowe np. piłki, skakanki, obręcze – mają być dokładnie czyszczone lub dezynfekowane po użyciu.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

wytyczne nakładają szereg obowiązków, których w większości nie spełniają nasze placówki (powierzchnia, brak możliwość komunikowania się personelu, ścisły reżim sanitarny) oczywiście dorośli byliby w stanie je realizować, ale myśląc o dzieciach w wieku przedszkolnym, dla których podstawą funkcjonowania jest dobry kontakt z rówieśnikami, opiekunami i wspólna zabawa, ograniczenie możliwości korzystania z zabawek i sprzętów, obowiązek ciągłej dezynfekcji zabawek, pomieszczeń jest dla dzieci trudny do zrozumienia i wyegzekwowania.

Dlatego, mając na uwadze zdrowie naszych dzieci i fakt, że rodzice mogą nadal korzystać z zasiłku, podjęto decyzję o zawieszeniu pracy przedszkoli do odwołania.

 

                                                                               Wójt Gminy Bogdaniec

(-) Krystyna Pławska

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Informacja_2020-05-05.pdf (PDF, 61.19Kb) 2020-05-05 15:19:38 171 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Kamil Wiącek 05-05-2020 15:19:38
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Jolanta Dauksza 05-05-2020
Ostatnia aktualizacja: Kamil Wiącek 05-05-2020 15:19:38